7) dočasná opatera

06.02.2021

Tento podrobný návod na dočasku môžete využiť aj v prípade, že ste si vzali mačku, o ktorej zdravotnom stave nič neviete a chceli by ste jej pomôcť tak, aby to bolo dôsledné, efektívne a zároveň aby ste prípadne zdravotne neohrozili iné (svoje) mačky.

Článok má 2 časti: 

a) jednotlivec ako mačka/mača  

b) vysoko gravidná alebo kojaca mačka s mačatami

a) MAČKA, MAČIATKO
 

Prichýlili sme mačku alebo malé mača. Čo teraz, ako postupovať?

Mačku sme prichýlili buď z ulice, alebo ju máme od niekoho, kto sa o ňu nemôže/nechce/nevie postarať. V prvom rade - ak  nemáme žiaden doklad/preukaz/zdrav. záznam, nespoliehame sa na slová, že micka bola odčervená/je zdravá/ nič jej nie je...atď. Všetko musí byť potvrdené veterinárom v preukaze alebo na papieri. Uľahčí to potom hľadanie trvalého domova.

Ak sme poskytli dočasné miesto viacerým mačiek z rovnakého miesta, berieme ich ako jednu, čo sa veteriny týka, čiže napr. koprológiu odoberáme spoločnú a k veterinárovi chodíme so všetkými naraz.

Napíšem podrobný návod najmä kvôli Vám - dobrovoľníkom, aby som Vám uľahčila a zefektívnila prácu s mačkou, ktorej chcete pomôcť a ktorá vám to rozhodne uľahčovať nebude 😁

Veterinu môžete riešiť buď na vlastné náklady, alebo vám ju fin. zastreší nejaké OZ. Ak to robíte cez OZ, bude treba chodiť na tú konkrétnu veterinu, ktorá má z daným OZ zmluvu o poskytovaní starostlivosti. Ja napíšem, ako to robím ja cez OZ MačkySOS na "našich" veterinách (CatVet a VetSvet) a aké máme my postupy. Avšak pri niektorých úkonoch uvediem aj približnú sumu pre informáciu pre samoplatcu.

Pamätajte však jedno. Mačičku niekedy aj napriek veterinárnej pomoci nezachránite a buď umrie, alebo veterinár odporučí eutanáziu. Je to v poriadku. Netrápte sa, nie každej sa pomôcť dá. Ak ste dodržali môj postup aspoň približne, urobili ste všetko, čo bolo vo vašich silách a možnostiach ♥️

1a) karanténa 

Thaleia s mačiatkami v karančnej klietke v mojej spálni
Thaleia s mačiatkami v karančnej klietke v mojej spálni
Bobinka v mojej kúpeľni (1,5m*1,7m)
Bobinka v mojej kúpeľni (1,5m*1,7m)

Malú uzatvárateľnú miestnosť (napr. kúpeľňu) vopred prispôsobíme pre malého pacienta. Akúkoľvek mačku, o ktorej zdravotnom stave nič neviem, treba najskôr oddeliť od svojich zvierat. Ale aj v prípade, že zvieratá nemáme, je dobré ju mať najskôr takto zavretú v malej miestnosti. Môže to byť v akejkoľvek uzatvárateľnej izbe alebo v kúpeľni (ľahko sa čistí). Ak takú miestnosť nemáme, môžeme použiť karančnú klietku, ktorú vedia združenia zapožičať.

Miestnosť prispôsobíme tak, aby tam nebolo čo zničiť, zhodiť alebo kam zaliezť tak, že ju už nevytiahneme napr. ak máme ísť na veterinu či podávať liek. Prichystáme jej tam misku s vodou, granulami a mokrým krmivomotvorené WC s ideálne bentonitovou podstieľkou, lopatku na trus, nejaký pelech či zloženú deku, nejakú tú loptičku alebo myšku. Ak máme malé škrabadlo, tak aj to.

zariadenie karančnej klietky
zariadenie karančnej klietky

Malá miestnosť bez úkrytov má tú výhodu, že sa potom lepšie s mačkou pracuje. Mačka z ulice môže byť vonku prítulná, ale v neznámom prostredí niekedy spanikári. Malá miestnosť bez harabúrd povzbudí mačku správne použiť WC (vyhodnotí to ako jediné vhodné miesto na vykonanie potreby a potom už bude používať len to) a taktiež sa tam mačka ľahšie socializuje s človekom, ak sa nemá kam skryť. V kúpeľni si zvykne na rôzne domáce zvuky, ako pračka, sprcha. Tiež tam chodí človek pravidelne a ona sa naučí na jeho pravidelnú prítomnosť.

Ak ale nemáte takú miestnosť, nevadí - čokoľvek pomôže! Kľudne garáž, sklad, šopa, povala, veranda...akákoľvek uzatvárateľná miestnosť, odkiaľ nezdrhne alebo kam sa dá umiestniť karančná klietka.

Nachystáme si tiež papierovú rolku a Sanytol/Despray/Dettol/hociaký čistiaci + dezinfekčný prípravok v spreji 😉 Bude treba. 
 

2a) laické zhodnotenie stavu

Za normálnych okolností, ak mačka/mača vyzerá zdravo a dobre, alebo aspoň stabilne, by som počkala pár dní, kým sa upokojí, v kľude naje, použije wc a až potom riešila ďalej.

Avšak tu by som to rozdelila na menšie mačatá a väčšie mačky. Kým junior či dospeláčka môže niektoré neduhy zvládnuť v pohode, malé mačiatko na ne môže ľahko aj umrieť, ak sa mu včas nedostane odbornej pomoci.

Ako určíme vek mačiatka? Podľa hmotnosti 🙂 Každých 100g je 1 týždeň. Čiže mača vážiace okolo 600g má cca 6t. 800 gramov je 8 týždňov...atď. Zapíšeme si približný dátum narodenia. Toto platí tak do cca 1,5-2kg, potom už začínajú určovať vek aj iné faktory.

Kedy potrebuje malé mačiatko (do 13 týždňov veku/do 1300g) odbornú vet. pomoc čo najskôr, ideál ihneď alebo na druhý deň od záchrany (nemám ale na mysli vet. pohotovosť)? Keď:

⭕ neprijíma potravu celý deň

⭕ je očividne vychudnuté a cítite mu každú kosť

⭕ je apatické (žiaden strach, ani záujem o okolie, vyzerá unaveno)

⭕ má hnis. výtok z očí alebo oči zalepené karpinami, prípadne niečo iné vážne s očami

⭕ má úpornú hnačku a je od nej znečistené

⭕ zvracia

⭕ má viditeľné zranenie

⭕ bolestivo reaguje (mňauká) pri dotyku určitej časti tela, alebo pri vyprázdňovaní

⭕ dychčí, lapá po dychu (tam zvážime aj pohotovosť)

⭕ má teplotu (už na dotyk je horúce a apatické, má lesklé/vodnaté oči)

Pri ktoromkoľvek spomínanom stave sa s mačiatkom objednajte čo najskôr na veterinu, kde stav popíšete. Veterinár by mal poskytnúť mačiatku prvú pomoc vo forme napr. ATB, podkožnej infúzie, protizápalovej či analgetickej injekcie atď. Nastolí liečbu, ktorú budete dodržiavať, pri veľmi vážnom stave mača hospitalizuje.

Ohľadom starostlivosti o mačiatko (vývoj, krmivo, správanie...) pozrite všetky časti od 3b o opatere kojacej mačky s mačiatkami.

Dospelá mačka alebo väčšie mača (od 13t/1300g) je už o inom.

Prvé 3 dni nemusí vôbec jesť ani použiť WC kvôli stresu zo zmeny prostredia a je to normálne. Necháme ju "vydýchnuť", kým nezačne jesť a používať WC. Často sa jej snažíme dotýkať, aby sa s ňou dalo manipulovať, čo budeme v budúcnosti potrebovať kvôli podávaniu liekov a návštevám veteriny.

Počas toho cca týždňa pokojového režimu si všímame, či:

🔹má hnačku alebo redší trus

🔹škriabe si uši alebo má vyškriabané lysiny/chrasty okolo uší, v ušiach hmota ako kávová usadenina alebo hnisavý výtok,  bolestivá reakcia na manipuláciu s uchom (svrab, kvasinková infekcia uší, polyp...)

🔹má chrastičky/lysiny na ušniciach, ňufáku, tvári, labkách či inde (dermatofytóza...)

🔹zvracanie

🔹 kýchanie, kašeľ, počuteľné dýchanie (FVR...)

🔹 opuchnuté vankúšiky na labkách (pododermatitída, FIV...)

🔹výtok z očí alebo akékoľvek zmeny na očiach

🔹pri samcovi či nie je kastrovaný (má tam marhule) a pri samici prejavy ruje (mrnkanie, vystrkovanie zadku a chvost nabok, extrémne obtieranie a váľanie)

🔹 príliš časté močenie, krv v moči, pitie veľkého množstva vody

🔹 celkový stav, zranenia a správanie

Cicušu v karanténnej miestnosti samozrejme pravidelne kŕmime, čistíme WC, dávame čerstvú vodu a snažíme sa s ňou skamošiť. Miestnosť udržiavame v čistote. Mačku nekúpeme (ak nie je extrémne znečistená nejakou chemikáliou či motorovým olejom). Nečistoty z ulice si sama umyje, srsť sa sama vymení. Max. použijeme vlhčené obrúsky určené pre zvieratá. Radšej ju riadne vyčešeme, čím postupne bude ubúdať "novembrovej" srsti a narastie nová, mäkkšia  😊


3a) odborné zhodnotenie stavu

Ešte predtým, ako sa s mačičkou objednáme k veterinárovi, nazbierame trus na koprológiu. Je jedno, či je mačka dospelá alebo je to mača, ktorému už podávate nejakú liečbu. Akonáhle mačka začne používať WC na veľkú potrebu, z každej kôpky trusu odoberieme kúsoček malý ako oriešok do čistej uzatvárateľnej nádoby a držíme nádobku v chladničke. Nevadí, že tam bude aj podstieľka. Vždy, keď vo WC nájdete hovienko, do nádobky pridáte ďalšiu vzorku. Aby bola vzorka relevantná, zbierame trus 3-5 dní (stále do rovnakej nádobky).

Objednáme sa na veterinu.

Na veterinu vezmeme mačku v pevnej prepravke, ja dávam na dno savú podložku a prepravku prikryjem nejakou dekou či plachtou, pretože prenos je stres a čím menej mačka vidí meniace sa okolie cestou, tým je pokojnejšia. Nezabudneme v chladničke nádobku s bonboniérou 💩 z 3-5 dní.

Na veterine veterinárovi poviete o všetkých príznakoch, ktoré ste odsledovali a on posúdi stav a liečbu. Odovzdáte trus na rozbor. 

V prvom rade by mal veterinár mačke založiť preukaz, kde sa budú zapisovať odčervenia, očkovania, výsledky testov, kastrácia. 

Čo by mal veterinár pozrieť:
- či má mačka blchy, kliešte alebo ušný svrab
- ak má na sebe chrasty alebo lysiny, či je to dermatofytóza
- či nemá v ušiach kvasinky
- či je kastrovaná (u samíc je to ťažké zistiť)
- či nemá začervenané spojivky alebo erózie na jazyku
- v akom stave sú zuby, prípadne zub. kameň
- prehmatať brucho
- mal by spraviť FIV/FeLV test
...atď.

Na základe toho, čo sa na veterine zistí, nasleduje liečba a odčervovanie. Podľa parazitov zistených v truse (výsledok ale zrejme nebude v ten deň) veterinár určí odčervovaciu schému.


4a) veterinárne úkony

Ak máte aj iné mačky, dočasnú mačku medzi ne pustíte, až keď nebude infekčná, bude bez parazitov a FeLV negatívna. Mačku s FIV+ medzi zdravé mačky môžete pustiť, ak je jej stav stabilizovaný.

Okrem vyliečenia akútnych príznakov a chorôb (hnačka, kýchanie, zranenie....) mačku ponúkam k adopcii, keď má za sebou nasledujúce úkony (a zaznamenané v preukaze): odčervenie potvrdené negatívnou koprológiou, FIV/FeLV test, kastrácia, očkovanie 2x základnou 3-kombináciou a ja pridávam aj čipovanie.

Správne zaznamenané informácie v preukaze - titulná stránka s číslom mikročipu, odčervenia, očkovania zákl. 3-kombináciou, očkovanie proti besnote, FIV/FeLV test a kastrácia:

⚕️ FIV/FeLV test (cca 20€)

Veterinár mačke odoberie máličko krvi a otestuje rýchlotestom.  Ak je mačka príliš v strese a nedá sa jej odobrať krv, urobí sa tak inokedy, napr. pri nejakom chir. zákroku v narkóze. 

Tieto vírusové ochorenia sú neprenosné na človeka ani na iný druh zvierat.

⚕️ Odčervenie (cca 20-30€)

Podľa rozboru trusu vám veterinár dá prípravky na odčervenie, prípadne ešte v ambulancii podá pipetu (napr. na blchy alebo svrab). Všetky dávky treba zapísať do preukazu aj s dátumom podania, môžete to aj vy zapísať, nemusí veterinár. 

Odčervenie sa vykonáva nezávisle od ostatnej liečby/zákrokov.

⚕️ Kastrácia (cca ♂️60-♀️100€)

kastrácia samice sa už dnes robí väčšinou laparoskopicky
kastrácia samice sa už dnes robí väčšinou laparoskopicky

Mačka sa môže dať kastrovať od tých 2,5 kg hmotnosti, vek až tak nehrá rolu. Ak ste poskytli dočasku mačke nad 2,5 kg, ako prvé vyriešte kastráciu, až potom všetko ostatné. 

Inú liečbu uprednostnite len v prípade, že je v takom zlom stave, že by zákrok neprežila alebo by jej výrazne pohoršil. Napríklad mačku s vážnou infekciou dých. ciest, ktorá kašle/kýcha/má sopel a slzavé oči s výtokom najskôr vyliečime a až potom dávame kastrovať.

košieľky po zákroku
košieľky po zákroku

8 hod. pred zákrokom mačka nesmie jesť. Vodu jej nechajte. 2 dni po zákroku sa väčšinou chodí na kontrolu, kde veterinár skontroluje hojenie, prípadne pripichne ATB či niečo od bolesti. Pri samici to robíme tak, že 10 dní po zákroku má oblečenú košieľku, aby si do rany nezasahovala. Je z toho "drevená" a nemotorná, ale osvedčilo sa mi to. Ak si totiž do rany zasiahne, liečba sa môže výrazne predĺžiť alebo je nutná reoperácia.

Na akýkoľvek chir. zákrok vrátane kastrácie môže ísť mačka s 2-týždňovým odstupom od podania antibiotík alebo očkovania.

⚕️ Vakcinácia (cca 2x 25€)

Nikdy predtým nevakcinovaná mačka (alebo mačka s exspirovanou vakcináciou) sa očkuje 2x v rozostupe 3-4 týždňov. Očkovanie musí mať min. 2 týždňový odstup od posledného podania ATB alebo od chir. zákroku. Odporúčam očkovanie riešiť až ako posledné, pretože len zdravá mačka sa môže očkovať. No a v dočasnej opatere sa niektoré problémy ukážu až časom.

Očkovanie 3-kombináciou slúži na ochranu mačky pred panleukopéniou, herpesom a calicivírusom. Môžete pridať aj vakcináciu proti besnote.

⚕️ Aplikácia mikročipu (cca 10-15€)

Ja dávam mačky pre istotu aj čipovať. Jednak je tak potom dohľadateľný majiteľ, ak sa mačka nedopatrením stratí a niekto ju nájde, jednak to má ešte jednu výhodu. Tou je, že budúci majiteľ si musí dať čip prepísať na seba a tým pádom musí niečo pre tú mačku urobiť. Akože znie to samozrejme, ale veľa ľudí zviera len chce a chce, nasľubujú hory-doly, no urobiť niečo po čase sa im už nechce. Čiže dá sa povedať, že taký psychologický ťah z mojej strany 🙂

Ak si mačku nedajú prepísať, môžem ju potom, ak nesplnia nejakú dohodu adopcie, vymáhať naspäť, pretože je čip napísaný na mňa/na združenie. Na koho je mačka písaná, sa dá zistiť podľa čísla čipu (nezobrazí sa síce meno majiteľa, ale tel. číslo áno).


5a) socializácia

Čo znamená socializovaná mačka? To je mačka, ktorá naplno prejavuje svoju povahu v prítomnosti ľudí, ktorých pozná a v prostredí, ktoré pozná. Socializovaná mačka používa WC, je nastavená na nejaký režim kŕmenia a určitú stravu, pozná škrabadlo a hračky, cíti sa komfortne.

V týchto veciach pomôže najmä čas a liečba zdrav. problémov, nedá sa to nejako urýchliť; ale môžete to aspoň naviesť správnym smerom a mačke to zjednodušiť.

Tipy na socializáciu:

🧻 mačka nepoužíva WC

Tu budem hovoriť o mačkách, ktoré ste zachránili ulice. Netýka sa to mačiek, ktoré máte doma dlhšie a zrazu Vám očúrali posteľ 😏

Väčšina mačiek začne WC používať automaticky a netreba ju učiť. Stane sa, že sa na 1.x nepodarí. Tu by som pripomenula výhodu karančnej miestnosti (kúpeľňa, klietka...).

Avšak výnimočne sa nepodarí aj na 2.x a ani potom to nejako nejde. Mačka pudovo vyhľadáva savý materiál na vykonanie potreby, takže to môže schytať koberček alebo pohovka. Už som sa s tým stretla, raz keď som mačku nemala v kúpeľni, ale rovno v spálni. Je to z dôvodu jednak stresu z neznámeho prostredia a jednak, že mačka WC nepozná a vonku chodila do pôdy. U mňa pomohlo, že som do podstielky prisypala hlinu z miesta, kde som mačku našla a kde sa zdržiavala. Neskôr som ju vymenila za hlinu na sadenie rastlín (aby som sa zakaždým nemusela trepať na pôvodné teritórium tej mačky 😅), potom som primiešala podstieľku a a potom bez hliny. Tento problém sa dá odsledovať a podchytiť ešte kým je mačka v karanténe; ak mačka v malej miestnosti začne WC používať, bude to už robiť aj po vypustení z karantény. Pre istotu by som jej ale vo väčšom priestore dala aj väčšie WC, prípadne ponechala 1 malé z karantény a druhé veľké.

Stretla som sa však aj s tým, že mačička WC používala, ale žiaľ chodila aj mimo (podlaha, posteľ, pohovka...vďakabohu za nepremokavé poťahy!). Bola to nekontaktná mačka, ktorá sa nechcela mojkať, človeka nevyhľadávala, bola u mňa prakticky z donútenia, pretože mala 3 malé mačiatka a aspoň tým bolo treba dať šancu na dobrý život. Túto mačku som si ponechala 12 týždňov, kým odchovala mačiatka. Medzitým som ju dala vykastrovať a potom poputovala tam, kde to pozná a odkiaľ som ju vzala. Niektoré mačky jednoducho nechcú mať s človekom nič spoločné - tam, kam sa vrátila, má aspoň úkryt a stravu. Nestojí za to robiť niečo nasilu, keď mačka nechce. Treba však vedieť rozlíšiť, kedy mačka naozaj nechce a kedy len z nejakého (napr. zdravotného) dôvodu nemôže.

🙀 mačka sa bojí

...a bude sa báť ešte nejakých pár dní alebo týždňov! Je to normálne, stres z neznámeho. Pokiaľ mačka nie je agresívna, často sa jej dotýkajte, vyberajte ju z úkrytu a hladkajte ju. Ak je hladná a rada sa dobre naje, skúšajte to aj cez jedlo, to vie spraviť zázraky. Ani sa nenazdáte a ľahne si k Vám do postele alebo bude hladkanie vyžadovať. Avšak pozor - určite jej nenoste jedlo pod nos, pretože si zvykne a nebude mať potrebu sa osmeliť. Za jedlom si musí vyjsť z úkrytu sama.

Ak je mačka agresívna a zaháňa sa na Vás labkou (a syčí/vrčí pri tom), bude lepšie, ak nebudete iniciatívni a necháte ju tak. Nechytajte ju, nehladkajte. Osmelí sa, keď sama bude chcieť. Ale ani takej mačke nedávajte jedlo pod nos, musí sa naučiť na kŕmenie vyjsť. Onedlho začne byť prítulná pred každým kŕmením. Mala som takého kocúra v opatere a podávať lieky sa mu dalo buď len v malej guľôčke z paštéty (strašne rád jedol), alebo som ho musela zabaliť do uteráku len s trčiacou hlavou a tak podať liek.

❤️‍🩹 ako to mačke zjednodušiť

- prvé 3 dni v dočaske ju radšej vôbec neunúvajte dotykmi, ak sa bojí

- nerušte ju, keď používa WC

- kŕmte ju vždy približne v rovnakom čase

- keď spí, občas ju pohlaďte - naučí sa, že nemusí byť ostražitá k Vám

- nerobte jej nič nasilu, ale neustále nenásilne skúšajte kontakt a hru

- rešpektujte, ak sa jej niečo nepáči a nerobte to (napríklad jej nechytajte bruško, ak to nechce alebo ju nasilu nedržte na rukách/v náručí) - po istej dobe, ak sa váš vzťah vyvíja pozitívne, to opäť skúste

- buďte trpezliví, zhovievaví a berte veci s nadhľadom (mačka toto vie vycítiť a spolupracuje len s ľuďmi, ktorí nadhľad majú)

Nikdy, ale nikdy mačke: nestrihajte fúzy (aj s týmto som sa u dočaskára stretla), nekúpte ju (ak nie je extrémne znečistená chemikáliou), nekričte na ňu, nebuďte na ňu hrubí a násilní (aj podať liek alebo ostrihať pazúre sa dá špeciálnymi hmatmi a chvatmi, aby to nebola pre mačku trauma), nebite ju, neprenášajte ju von len tak na rukách bez prepravky, nenamáčajte jej ňufák do močky ak sa vymočí mimo WC (bohužiaľ aj táto stredoveká praktika ešte stále má svojich fanúšikov), ...
 

6a) inzercia

Takže predpokladáme, že mačka je vyliečená, má všetky vet. úkony za sebou, cíti sa komfortne v dočaske a má už vykryštalizovanú nejakú povahu, zvyky a správanie. 

🌐 fotky

Troška hrdosti sám na seba nezaškodí! Zaslúžite si 😉

Mačku kľudne foťte už od chvíle, kedy ste ju vzali z ulice, aby ste videli jej progres - ubolená chorá a hladná mačka má úplne iný výraz, oči a držanie tela, než vyliečená a prvý raz v živote sýta mačka. Potom sa zadívate na jej najlepšiu fotku, kde je zdravá, krásna, s lesklým kožuchom a do očí sa jej vrátila tá šibalská iskra, ktorú mačky od prírody majú... a môžete si povedať "to je moja zásluha" 🙂 Nič sa nedá prirovnať k tomuto pocitu.

Na inzerciu: Aj ten najrozumnejší človek si vyberá mačku očami. Orientujeme sa najmä zrakom a to je v poriadku, tento pud ťažko prekonáme rozumom. Spravte preto krásne, ostré fotky a zamerajte sa na detaily (oči, výraz tváre, sfarbenie, postava, obľúbená činnosť...). Je to ťažké, lebo micky majú sklony hýbať sa v ten najnesprávnejší moment. Musíte sa vyzbrojiť dávkou trpezlivosti. Foťte ideál za denného svetla, veľa fotiek (vytriedite najlepšie). Ak aj mačka je "škaredá" (neexistuje!), Vy fotkami viete zdôrazniť jej jedinečnosť.

Ja napríklad používam aj Photoshop, ale nie, aby som mačke vyrobila leopardí vzor či fialové oči 😂 Veľmi dobre mi slúži na to, aby mačka na fotke vynikla - jej skutočné sfarbenie, kontúry, výraz a podobne. Pretože nie vždy je možné fotiť za denného svetla alebo s dostatkom svetla a potom je na obrázku mačka nevýrazná a napr. nejaký tieň jej spôsobuje úplne iné sfarbenie, ako v skutočnosti má.

pôvodná fotka vs. upravená na inzerát
pôvodná fotka vs. upravená na inzerát

🌐 opis

Teraz bude treba Vášho tvorivého ducha, aby ste mačku vedeli pútavo opísať 😁

Ja to robím tak, že každý môj inzerát má určitú štruktúru. Začnem tým, akú mačku ponúkam (mača, junior, dospelá, staršia...), jej najvýraznejšiu vlastnosť (krásna, hebká, aktívna, s krásnou kresbou, ...) a popíšem, ako sa dostala ku mne.

Pokračujem opisom jej zovňajška a prejdem do opisu jej povahy, správania, temperamentu a zvykov. Potom opíšem domov, aký pre ňu hľadám (pokojný, taký kde sa vždy niečo deje, ako jedináčika, k inej mačke alebo psovi, vhodná k deťom, nevhodná...). Nasledujú jej vet. úkony, podmienky adopcie a moje kontaktné údaje.

Tu je výhoda mať v dočaske 2 mačky, lebo si viete odsledovať ich interakcie a dá sa potom predpokladať, či budú vhodnejší ako jedináčikovia, alebo k svojmu šťastiu nutne potrebujú naháňačky s iným tvorom rovnakého či podobného druhu.

Treba si všímať nasledovné:
- či je mačka vtáčkar alebo skôr futbalista (udice/lopty)
- či sa chodí maznať a či to vyžaduje, alebo len znesie
- kde spáva, či chodí za vami do postele, alebo len na chvíľu a potom sa uloží inde
- či vyskakuje na všetko, kam sa vyskočiť dá, alebo sa skôr drží pri zemi a vyskočí na vyvýšené miesto len občas
- či má tendenciu kradnúť vám jedlo
- či rada zhadzuje predmety z políc
- aký má vzťah ku kvetom (napr. toto ja neviem, keďže kvety nemám)
- či sa jej treba často venovať, pretože inak je otravná (vtedy treba mačacieho kamoša) alebo si vystačí aj sama
- či je komunikatívna a rada vokalizuje
- či si brúsi pazúriky na horizontálnych alebo viac na vertikálnych plochách a či má nejaké úchylky ohľadom materiálu, ktorý rada driape
- zvyky a zlozvyky - radšej hovorte pravdu, nech je akákoľvek - oplatí sa to, pretože ten záujemca to aj tak zistí a môže to byť na škodu tej mačky

Každá mačka je jedinečná a treba si všímať tieto originálne prvky. Podľa nich si ju nájde ten správny majiteľ. Nahoďte inzerát na všetky možné inzertné portály.  

🌐 záujemci a adopcia

Začnú sa nám ozývať záujemci. Najskôr treba odfiltrovať rôznych vtipálkov a nudiace sa deti. Pre každú mačku sa raz nájde vhodný majiteľ, preto sa nesnažte mačky čo najskôr zbaviť na úkor vhodného domova. Je napríklad hlúposť dávať 4-mesačné mača 80-ročnej babke, alebo veľmi aktívnu mačku osobe, ktorá žije sama, nemá iné mačky a chodí na 12h smeny do práce. Zvažujte aj zámery záujemcov: 

⚠️ Mačka nie je darček pre osobu, ktorá nevie, že jej bude darovaná mačka. Treba si všetko prekonzultovať s človekom, ktorý bude mačku vlastniť a ktorý sa o ňu bude starať.

⚠️ Mačku si nemôže adoptovať dieťa do 18r

⚠️ Ak aj mačka je určená pre dieťa, rodičia budú tí, ktorí sa budú o mačku starať a financovať ju. Nie všetky mačky ale tolerujú malé deti.

⚠️  Mačka nepatrí na dvor. Ak aj dovolíte, aby v novom domove chodievala von, nový majiteľ si musí byť vedomý, že minimálne mesiac-dva (ideálne 3 a viac) musí ostať výhradne len v interiéri, aby pochopila, že je to jej nový domov.

⚠️ Mladí slobodní/bezdetní ľudia - prediskutujte s nimi, napr. čo ak si nájdu partnera, ktorý nemá rád mačky, alebo sa rozídu (komu pôjde mačka?), alebo sa im narodí dieťa alergik. 

⚠️ Ľudia v podnájme - súhlasí majiteľ bytu so zvieraťom? Ak budú meniť bydlisko, budú musieť rátať s tým, že už majú mačku a veľa vecí podľa toho prispôsobiť pri výbere nového bytu (napr. siete na oknách).

⚠️  Sociálne slabší - takíto ľudia dokážu dať síce zvieratku veľa lásky, avšak treba rátať s tým, že chov mačky nie je lacná záležitosť.

⚠️ Starí a vážne chorí ľudia - mačka žije 15-20 rokov. Kto sa o ňu postará, keď jej pôvodný majiteľ odíde? Veľa ľudí si myslí, že samozrejme príbuzní...ale keď ten čas nastane, príbuzní o tom nechcú ani počuť. 

⚠️ Ešte som sa stretla s tým, že si chcel jeden človek adoptovať mačku, ale už mal 10 mačiek. Ak to nebol milionár, tak si neviem predstaviť, že by sa tej mačke odo mňa dostala riadna opatera, kvalitné krmivo a vet. starostlivosť (myslím nie len v naliehavých prípadoch). 

Pred odchodom do nového domova zabalím mačke: 

- trocha krmiva, na ktoré je zvyknutá 

- zopár hračiek kvôli známemu pachu z pôvodného prostredia (odo mňa)

- nejaké obľúbené maškrty, ktorými si nový majiteľ cicu získa - osvedčili sa mi Miamor

- adopčnú zmluvu (2 kópie - 1 pre mňa a 1 pre nového majiteľa) a preukaz (v ňom zaznamenané: FIV/FeLV test, odčervenia, vakcinácie, kastrácia, čipovanie)

- prípadné liečivá alebo výživ. doplnky, ktoré mačka užíva

Zvyknem tiež poslať záujemcovi môj manuál na mačku, prípadne viac návodov z tohoto blogu o krmivách, potrebách, veterine atď. Podľa toho, čo záujemcu zaujíma alebo usúdim, že by malo.

Trvajte na tom, že chcete byť s novým majiteľom mačičky v kontakte aj po adopcii a ponúknite mu, nech sa na Vás obráti v prípade problémov. Overte si, či sa mačička u neho má dobre a či je v bezpečí. Život je nevyspytateľný a vždy sa môže niečo stať, ale určite je lepšie, ak Vám nový majiteľ povie pravdu, než aby sa zatajoval v prípade nejakej nehody alebo nedodržania podmienok, na ktorých ste sa dohodli. Dôvera medzi Vami a novým majiteľom micky je veľmi dôležitá. Je oveľa sympatickejšie na záujemcov zapôsobiť ako priateľ, než ako nejaký kontrolný orgán. 

Radšej nech si záujemca 2x premyslí. Neuznávam "rýchloadopcie" - to je, keď mi niekto napíše text "mám veľmi seriózny záujem a už dnes by som si ju vedel vyzdvihnúť". Kdeže, kamarát, ja najskôr musím vidieť a aspoň troška spoznať človeka, komu chcem zveriť živého tvora na 20 rokov! Musím vedieť, do akého prostredia a podmienok mačka ide 😉

Adopciu odporúčam ošetriť adopčnou zmluvou. Ako príklad dávam na stiahnutie 2 typy adop. zmluvy, jednoduchší a komplexnejší.



b) VYSOKO GRAVIDNÁ / KOJACA MAČKA
 

Pokiaľ ste prichýlili mačaciu matku, tak to si okrem potlesku zaslúži aj samostatný odstavec v tomto článku, pretože to má svoj vlastný postup.

Zaujímavosť: mačacia matka sa v chovateľskom žargóne označuje vznešeným slovom "Queen" 👑

Ak je mačka, ktorá vonku porodila nekontaktná a plachá, je lepšie to nechať tak a nezachraňovať nasilu. Mačatá plachej mačky ostávajú zvyčajne tiež plaché a všimneme si ich, až keď sú väčšie, dovtedy ich matka skrýva. Môžete pomôcť prikrmovaním, počas zimy jej vyrobiť zateplenú búdku, počkať si na odkojenie mačiat (cca mesiac), odchytiť ju na kastráciu a vrátiť do jej prostredia. Vo veku cca 5-7 mesiacov to isté s jej preživšími mačatami (všetky zriedka kedy prežijú). Mačatá plachej mačky ostávajú zvyčajne tiež plaché a všimneme si ich, až keď sú väčšie, dovtedy ich matka skrýva.

V návode na dočasnú opateru hovorím o kontaktnej mačke, ktorá je už v tak vysokom štádiu gravidity, že máte morálny problém ju dať kastrovať (="potrat")* alebo o mačke, ktorá už vonku na ulici vrhla mačiatka a nie je to tam pre ňu a jej potomstvo bezpečné, pretože je dôverčivá (prítulná, nebojí sa ľudí).

* Ak gravidná mačka vyzerá priveľmi choro alebo zúbožene, určite je humánnejšie ju dať vykastrovať. Ideál pár dní počkať, aby nabrala výživu a silu a potom ju dať na zákrok. Je to kvôli tomu, že takáto mačka nemusí pôrod prežiť a ak aj prežije, mačiatka nemajú veľké šance a i keď prežijú, budete to s nimi mať ťažké.

Existuje však aj akási "poloplachá" mačka, ktorá sa síce chytiť do ruky nenechá, ale porodí voľakde ľuďom dosť na očiach. Je to akoby jej volanie o pomoc. Túto ak chceme vziať z ulice, stačí, ak jej dáme mačiatka do väčšej prenosky alebo odchytovej klietky a ona za nimi príde. Tak ju odchytíme. S takouto poloplašankou sa ešte dá pracovať a určite bude vďačná za bezpečie, veterinárnu starostlivosť, pohodlie a dostatok krmiva pri výchove svojich mačiatok. Takto postupne sprítulnie a získate si jej dôveru.

Chcem ešte pripomenúť, že foťte čo najviac. Maminku ešte gravidnú aj potom aj mačiatka - na pamiatku sebe a aj pre nových majiteľov, aby mali obrázky, ako ich nový člen domácnosti vyzeral, keď bol maličký.

Takže - máme už doma vysoko gravidnú mačku - budem písať o gravidnej, lebo ak máte kojacu, tak len nadviažete v postupe, kde treba. 


1b) útočisko pre gravidnú mačku

Na prvých pár dní, odkedy sme mačičku vzali, ju umiestnime do karančnej izby alebo klietky, ako popisujem v časti 1a. Presvedčíme sa, že chodí na WC a prijíma potravu, odsledujeme si jej zdrav. stav ako v 2a. Odoberieme koprológiu ako popisujem v 3a. 

Potom sa začneme pripravovať na pôrod tým, že mačke vhodne zvolíme útočisko. V kúpeľni nemôže rodiť. Mačku umiestnime do vykurovanej, nepriechodnej, tichej miestnosti (napr. spálňa). Pokiaľ je miestnosť priveľká a sú v nej haraburdy (kde by sa mohli rastúce mačiatka skrývať), alebo je mačka trocha plachšia a nevyspytateľná, skôr ju dáme do karančnej klietky.

Či zvolíte karančnú klietku, alebo cicu necháte voľne v miestnosti, nechám na vás. Získate skúsenosť. Gravidné mačky bývajú veľmi ostražité, čiže ak sa vám nechala chytiť do rúk, zrejme to bude veľmi kontaktná a dôverčivá mačka.

KARANČNÁ KLIETKA

karančná klietka
karančná klietka

Ak pre mačku zvolíme klietku, zariadime ju ako malú miestnosť v 1a. Pelech, WC, misky. Dno vystelieme savými podložkami. Na obrázku je vidieť, že spodné otvory v pletive sú väčšie, než ostatné. Ja to robím tak, že ich zasieťujem šnúrou alebo celý spodok klietky obalím vo fólii, aby sa tie veľké otvory zapchali. Lebo mačiatka. Ak také novorodeňa tadiaľ vypadne, môže bez pomoci matky aj zomrieť, ak ho včas nevrátite. Bude kričať a matka z toho zošalie, lebo mu nebude vedieť pomôcť. 

Ideál misky čo najďalej od WC. Prikryte celú klietku či aspoň 3 jej strany nejakou dekou/plachtou, aby mala mačka súkromie a nebola v strese. Pelech by bol perfektný krytý.

MIESTNOSŤ

Ak rozhodneme, že mačka bude voľne v miestnosti, patrične izbu prispôsobíme. 

stan
stan

Mačky zriedka kedy používajú pelechy, pretože pospávajú a odpočívajú kdekoľvek. Iné je to u gravidnej mačky; tá potrebuje pelech, kde porodí. Malo by to byť niečo ako väčšia krabica, kľudne aj zvrchu krytá, kde sa ponaťahuje, poprehadzuje do sýtosti, ale tiež by to malo mať nejaké steny, aby jej mačiatka nepovypadávali. Pelech by mal byť čo najviac v úkryte, v súkromí, kľudne pod nejakým stolom alebo v rohu, kde bude mať kľud a pocit bezpečia. Vysteľte ho savými podložkami, ktoré sa dajú vymeniť. 

Ideálny je v podobe "stanu". Do blízkosti pelechu dajte nonstop plné misky s kvalitným krmivom a denne čerstvou vodou. Do vhodnej vzdialenosti umiestnite aj WC (aby nebolo pri miskách a pelechu, ale aby bolo naň mačke pohodlné dochádzať).

Puska mi porodila v skrini
Puska mi porodila v skrini

Mačka môže porodiť na nejakom mieste a potom si mačiatka preniesť inam. Rešpektujte toto jej rozhodnutie a pelech potom umiestnite na miesto, ktoré si mačka vybrala. Mne Puska porodila na najnižšej polici v skrini - tušila som to, tak som jej to tam vopred upravila. Po nejakom čase si preniesla mačiatka pod okno pod lavičku, tak som jej tam vytvorila nový pelech z krabice a ten starý v skrini som zrušila.

Tiež sa môže stať, že mačka porodí ešte v prvých dňoch po vzatí z ulice, kým ju máte provizórne v napr. kúpeľni - vtedy ju spolu s mačiatkami premiestnime do nachystanej klietky alebo stanu v pokojnej miestnosti - tam, kde bude s nimi môcť zotrvať celý čas. Ako prvé premiestnime mačiatka, ihneď potom aj mamu.

Dôležité: či už mačku s mačiatkami držíme v obytnej časti domu alebo v nejakej šope či garáži, miestnosť je potrebné udržiavať v čistote. Oveľa lepšie si potom na čistotu mačiatka zvykajú aj v nových domovoch a tiež o to viac sa čistotnými stanú. Taktiež ak mačiatka chytia nejakú infekciu, napríklad sa im zapáli očko či začnú kýchať (veľmi časté), omnoho lepšie a rýchlejšie sa v čistom prostredí liečia.


2b) návšteva veteriny

Ešte neokotenú mačku necháme prezrieť veterinárom, ideálne už aj so vzorkou trusu na koprológiu a ak má nejaké neduhy, postupujeme podľa veterinára - nie každá liečba môže byť aplikovaná kotnej mačke

Takisto je to s odčervením - môže byť podávaná len pasta alebo prípravky vhodné pre gravidné a kojace mačky. Tieto prípravky ale nezlikvidujú všetky parazity. V prípade, že v truse boli nájdené aj napr. giardie alebo isospory, podáme na to patričné prípravky mame aj potomstvu, až keď na to budú mať mačiatka vek. Dovtedy odčervujeme len pastou.

FIV/FeLV test môžeme dať spraviť - ak vyjde negatívny, aj mačiatka budú negatívne. Ak by náhodou vyšiel pozitívne na FIV, mačiatka sa otestujú až vo veku 4-6 mesiacov, pretože dovtedy môžu niesť matkine protilátky a test by mohol vyjsť falošne pozitívny. 

Iné je to s FeLV; pozitívna mačička väčšinou neporodí živé plody. Ak by vyšiel test na FeLV pozitívny, zvážila by som kastráciu (+potrat) aj vo vysokom štádiu gravidity, pretože mačiatka by nečakal dlhý a šťastný život a matka by vôbec nemusela pôrod prežiť.

Veterinár môže podať matke preventívne odčervenie v takej forme, ktorá je vhodná aj pre gravidnú mačku. My väčšinou podávame pastu Banminth alebo Caniverm.

Ak sa nám stane, že sa mačka okotí ešte pred návštevou veteriny, nevadí. Musíme však rátať s tým, že najskôr sa k veterinárovi dostaneme, až keď budú mať mačiatka 4 týždne. Dovtedy len ozaj v akútnych prípadoch. Bolo by ideálne, ak by ste boli s nejakým veterinárom v kontakte a on by posúdil na základe vášho opisu napr. telefonicky, ako postupovať a čo robiť v prípade nejakých zdrav. problémov. Napríklad si od neho môžeme vypýtať pastu na odčervenie bez toho, aby sme k nemu mačku s mačatami trepali. Na to nám bude treba vedieť hmotnosť mačky a jednotlivých mačiat.


3b) krmivo pre mačaciu matku

Ešte predtým, ako nastane pôrod, musím zdôrazniť, že mačka by mala v tomto období až do odstavenia mačiat jesť, koľko len chce krmivo najlepšieho zloženia. Nielen množstvo, ale aj výber typu krmiva pre matku a mačiatka je veľmi dôležitý, pretože tým môžeme pozitívne ovplyvniť ďalší vývoj v živote mačiatok. Vhodným krmivom matky a mačiat môžeme napríklad predísť rozvinutiu rôznych alergií a intolerancií počas života v nových domovoch.

Podávajte matke preto kvalitné granuly pre mačiatka, 2-3x denne vlhké krmivo. Suché krmivo a voda nech sú non-stop k dispozícii. 

RC má pre tento účel radu krmiva Mother & Babycat. Miniatúrne granulky, ktoré sa ľahko naučia jesť aj drobce a sú veľmi výživné.

Existujú samozrejme aj iné a lacnejšie značky:

Calibra Cat Life Kitten Chicken

Hill's Science Plan Kitten Chicken

Josera klasické alebo bezobilninové

Applaws Kitten

Smilla kitten

Concept for Life Mum & Young Kittens

IAMS Advanced Nutrition Kitten čerstvé kura alebo morské ryby

Purina ONE junior

Eukanuba Healthy Start Kitten

Sanabelle Kitten

Čo sa vlhkého krmiva týka, tam by som odporučila čosi výhodné a súčasne výživné. Kľudne maminku rozmaznávajte, zaslúži si to. Kľudne jej dajte ochutnať aj mačacie mlieko, nech má dosť tekutín. Ja som odchovala v dočasnej opatere 9 mačacích matiek s mačiatkami a napíšem vám, aké vlhké krmivo sa mi pre rodinku osvedčilo:

Animonda Carny Kitten

Smilla Kitten

Feringa Kitten

Animonda Von Feinsten Kitten alebo Baby Paté

...tieto značky zvyknem kombinovať/striedať s Cosma konzervami

Takéto krmivo mačkám ostane až do doby, kedy mačiatka budú mať 3-4 mesiace. Čiže možno už budú v nových domovoch.


4b) pôrod a čo si všímať

Crystal akurát porodila
Crystal akurát porodila

Mačka porodí. 

Niektoré vyžadujú súkromie a porodia vo vašej neprítomnosti, iné vyžadujú asistenciu. Ja som musela Pusinku celý čas hladkať (inak si po mňa prišla aj uprostred pôrodu) a ona si o mňa zapierala nohy. Nijako však do pôrodu nezasahujte. Maximálne mačku hladkajte. 

☠️ POZOR: Výnimočne sa môže stať, že mačka svoje mačiatka zje. Úplne vážne. Alebo zje len jedno. Stáva sa to a je to pre mäsožravce (ale aj pre napr. hlodavce) normálne, ak matka cíti nedostatok jedla/bezpečia a tým pádom nevidí zmysel mať potomstvo, pretože by ich neuživila. V dočaske mačacia matka preto musí mať nonstop dostatok kvalitného jedla. Tiež sa to stáva, ak je matka vážne chorá (nemusí to byť viditeľné) alebo má mača vývojovú vadu a neprežilo by, tak matka ukončí jeho utrpenie, pretože cíti, že s ním niečo nie je OK. Príroda je síce krutá, ale v tomto aj istým spôsobom milosrdná. Je to pud a nedá sa s tým nič robiť, len to rešpektovať.

Pôrod môže trvať aj 24 hodín a viac, ale môže byť aj rýchlejší. Vždy za plodom nasleduje placenta, ktorú by mala mačka zožrať, ako každý mäsožravec. Obsahuje hormóny, ktoré pomôžu spustiť laktáciu. Mačka mačiatka pooblizuje a očistí od pôrodných obalov. Mačiatka sa sami prisajú na bradavku.

Každé mačiatko si nájde "svoju" bradavku a nerado sa o ňu delí - už po narodení sú mu súrodenci konkurenciou. Niektoré mačiatka sa snažia vybojovať si okrem tej svojej aj iné bradavky.

Toto správanie s privlastňovaním bradavky isto poznajú aj majitelia viacerých, aj dospelých mačiek - prejaví sa pri kŕmení. Mačkám dáme misky s identickým jedlom, ale každá sa aj tak snaží jesť z misky tej druhej. Je to pud, ktorý sa vyvinul, ešte kým bojovali o cicík.

Od narodenia treba mačiatka každý deň vážiť, aby sme včas postrehli, ak niektoré nepriberá. Mačiatka sa rodia s cca 80-150g hmotnosťou. Každý deň musí byť prírastok na váhe cca 10g. Ak niektoré nepapá a nepriberá, budete to musieť vyskúšať dokrmovaním s mačacím "sunarom" každé 2 hodiny.

Mačiatka chápeme spolu s matkou ako 1 organizmus a ak by ste napr. museli s niekým (či už s matkou alebo s 1 drobcom) ísť na veterinu, treba vziať všetkých spolu. Prvé 4 týždne matka len kojí, spí, žerie a chodí na WC. Mala by mať teda v blízkosti pelechu všetko, čo potrebuje.

Do veku 4 týždňov mačiatka cikajú aj kakajú len počas toho, ako ich matka umýva. Tým pádom to ani nepostrehnete. Treba však pravidelne meniť savú podložku pod mačiatkami, aby sa prostredie udržiavalo v čistote. 

KEDY POMÔCŤ

Mačiatka sa na bradavku neprisajú ihneď; trvá im to. Po takých 2 hodinách od pôrodu skontrolujte, či sú prisaté. Ak je nejaké mačiatko studené a moc sa nehýbe, v prvom rade ho ohrejte telesným teplom. Šúchajte ho jemne, aby sa rozprúdil krvný obeh, vložte si ho pod šaty na holé telo. Malo by sa začať viac mrviť. 

Crystal o 1 mačiatko prišla - vychladlo a neprisalo sa aj napriek našej snahe
Crystal o 1 mačiatko prišla - vychladlo a neprisalo sa aj napriek našej snahe

💜 Pokiaľ sa nezačne mrviť, stále ho môžete prikladať k matke a k bradavke, zas a znova, či sa ujme. Možno sa ujme, ale tiež nemusí. Nie je to vaša vina. Zrejme má nejakú vývojovú vadu a jednoducho neprežije. Môžete ho buď dať uspať u veterinára, alebo ho nechať s matkou tak, nech sám život rozhodne. Takýto maličký tvorček nemá ešte takú vyvinutú nervovú sústavu, aby si uvedomoval, čo sa deje - nebojte sa, netrápi sa. Ak má odísť, odíde v pokoji, tichúčko pri matke. Telíčka sa potom zbavte buď zakopaním v pôde, alebo u veterinára.

💜 Ak sa však drobček začne mrviť, máte polovicu vyhratú. Priložte ho k bradavke, prikladajte ho zas a znova, kým ju neuchopí. Keď sa mačiatko neujme, máte 2 možnosti: prikrmovať ho sunarom každé 2 hodiny, alebo to nechať na náhodu. Je iba na vás, ako sa rozhodnete a nijako si svoje rozhodnutie nevyčítajte. Odsledujte si tiež, ako sa k nemu matka správa - či ho ignoruje, alebo či sa mu venuje - ak sa mu venuje, mal by mať šancu. Ak ho ignoruje a vždy ho nájdete mimo súrodencov, zrejme má šancí na život menej.

Ak sú mačiatka stabilné, koja sa a matka sa o ne stará, máte teraz na 4 týždne relatívny pokoj. Denne ich však vážte, udržiavajte čistotu, kŕmte mamu a kontrolujte ich.


5b) otvorenie očí a prvé infekcie

Vo veku cca 10 dní 

mačiatka postupne otvoria oči a budú sa mrviť o niečo viac, než doteraz. Všetky mačiatka sa rodia modrooké a farba dúhovky sa plne vyvinie až vo veku 3 mesiacov.

Jade otvorila 1 očko
Jade otvorila 1 očko

Toto pekné obdobie však prináša často aj nepríjemnosť v podobe herpes vírusu. Je to preto, lebo mačacia matka je neočkovaná a i keď jej dospelé telo tieto vírusy neohrozujú, ľahko sa prenesú na potomstvo a na krehkom mačiatku si môžu vybrať daň. Treba ich podchytiť včas, aby neskôr nenastal boj o oko. Prejavuje sa to tak, že akonáhle mačiatko otvorí oči, začnú sa mu tvoriť karpiny a lepia sa mu viečka spolu, prípadne kýcha.

Ak sa tak stane, v prvom rade čistite mačiatkam zlepené oči napr. bórovou vodou alebo teplou obyč. vodou tak, aby sa karpinka rozpustila a mača oči otvorilo. Kontaktujte svojho veterinára a v prípade, že k nemu pôjdete, vezmite mamu a všetkých súrodencov v 1 prepravke. Veterinár by mal predpísať aspoň ATB masť alebo kvapky do očí. Keď má mačiatko aj iné príznaky, predpíše aj ATB sirup (u nás najčastejšie Amoksiklav). Túto liečbu treba riadne dobrať. Choré mačiatko často nakazí aj ostatné - z toho si nič nerobte, je to bežné - po porade s veterinárom potom nasadíte liečbu všetkým mačiatkam. Ale až ak budú mať príznaky, nikdy nie preventívne.

malý Dorian s mamou Juno
malý Dorian s mamou Juno

Vo veku 2 týždňov 

je možné matku aj s mačiatkami odčerviť. Robíme tak aj v prípade, že sa v truse matky nenašli žiadne parazity. Väčšina mačiatok sa rodí už začervená a niekedy jednoducho v truse matky nezachytíme parazity, i keď tam sú a prenesú sa na mačiatka.

V žiadnom prípade nepoužijeme pipetu (tá je vhodná až od 8 týždňov veku). Pre takéto drobčeky a ich mamu je vhodná odčervovacia pasta. Na našom trhu máme pastu Banminth a Caniverm. Banminth je chutná, ale drahšia. Caniverm je horká, ale lacnejšia 🙂 Rozhodne odporúčam Banminth, oveľa lepšie sa s ňou pracuje.

Podľa hmotnosti každého mačiatka nám veterinár určí množstvo pasty a tiež dávku pre matku podľa jej hmotnosti. Odčervíme všetkých v rovnaký deň a zapíšeme dátum aj typ odčerv. prípravku do preukazov (tie získame u veterinára).


6b) prelomové obdobie

Vo veku 4 týždňov  

sa mačiatka s matkou odčervia opäť rovnakým spôsobom, ako prvýkrát a tiež zapíšeme do preukazov. Len ich hmotnosť už bude iná, tým pádom aj dávka pasty.

V tomto veku (4-6t) sa mačiatka budú pokúšať jesť aj inú stravu, než matkino mlieko. Môžete im uľahčiť a ponúknuť špec. penu pre mačiatka, mlieko pre mačky, alebo konzervu rozmiešanú vo vode. Ale aj ak im to neponúknete, nevadí - napokon sa aj tak naučia jesť tuhú stravu 😉

4t Diamond a Beryl vo WC
4t Diamond a Beryl vo WC

Pozor - akonáhle mačiatka ochutnajú inú stravu ako matkino mlieko, matka ich prestane "vycikávať a vykakávať". Budú sa teda pokúšať používať mačacie WC. Odporúčam teda v tomto období umiestniť do blízkosti pelechu plytké WC. Drvivá väčšina mačiat sa to naučí samo a automaticky, iným sa zopárkrát stane nehoda.

 Vo veku 6 týždňov 

rodinku opäť odčervíme rovnako, ako doteraz, ale opäť rátame s tým,že hmotnosť je iná a tým pádom aj dávka pasty.

Zapíšeme do preukazov. Po pár dňoch pozbierame aj kontrolnú koprológiu, akurát, že tentoraz aj od mačiatok. Keď bude negatívna, rodinku už netreba ďalej odčervovať (nazatiaľ).


7b) interakčný kurz

Vo veku 8 týždňov 

vezmeme mačiatka  na 1. vakcináciu. Dostanú základnú 3-kombináciu (FHV, FCV, FPV). Ak máte na to rozpočet, pridajte vakcínu aj proti ChF, prípadne FeLV.

 Čo sú to za choroby, sa dočítate tu.

Mačiatka vakcinujeme iba ak sú zdravé a nejavia známky žiadneho ochorenia! Odstup od poslednej ATB liečby musí byť min. 2 týždne!

Upozorňujem, že v tomto veku sa mačiatkam začína fáza, ktorú ja volám, že "Zabijem vás, vy malí smradi!" 😃 Treba mať s nimi veľa trpezlivosti, pretože robia neporiadok a učia sa, ako byť správna mačička. Toto je obdobie lozenia po záclonách a kúsania káblov. Dobrá správa - toto obdobie samo pominie 😉

8-týždňový Peugeot
8-týždňový Peugeot

Už s matkou netvoria 1 organizmus. So súrodencami ich však naďalej v prípade potreby berieme na veterinu spolu.

Matku objednáme na kastráciu, pretože väčšina matiek už zas chytí ruju. Tak aby vám nezačala vyvádzať. Nebojte sa - ona bude mačiatka kojiť aj potom. Veterinárovi samozrejme pripomeňte, že kojí, aby zvolil vhodné liečivá.

Niektorí ľudia zvyknú už v tomto veku mačiatka rozdávať a oddeľovať od matky, ale NIE JE TO SPRÁVNE. Mačiatka musia ostať pri matke do 12 týždňa. Vôbec nejde len o sanie materského mlieka, ale aj o úplnú socializáciu, aby do života nezískali rôzne zlozvyky a poruchy správania. Na to, aby sa z nich stala správna mačička, ktorá používa škrabadlo, nehryzie silno ľudskú ruku a chodí do WC vždy, potrebujú min. 12 týždňový interakčný kurz so súrodencami a matkou. Ak by ste aj mali napríklad mačiatka bez matky, je vhodné ich dať k nejakej dospelej mačke, ktorá ich "vychová" - síce nie ako matka, ale podobne. Mačiatko potrebuje počuť syčanie a potrebuje od dospelej mačky "pár zaúch", aby sa naučilo, čo tieto signály znamenajú a tiež to, že ak pohryzie prisilno, tak to bolí.

Od cca 8-10 týždňa 

mačiatka začneme fotiť intenzívnejšie a s cieľom vytvoriť tie najkrajšie fotky na inzerát. 

9t Bergamot a Cassia
9t Bergamot a Cassia

Sledujeme, ktoré mačiatko sa čím líši od ostatných a predpokladáme jeho povahu aspoň tak, aby sme ho vedeli opísať v inzeráte. Mačiatka sú všetky povahovo veľmi podobné, no pre inzerát sa snažíme nejako ich vlastnosti predsa len vypichnúť. Napríklad niektoré mačiatka sú veľmi aktívne, hravé a nehodia sa do domácnosti ako jedináčik - potrebujú mačacieho kamoša. Iné, tie pokojnejšie a lenivejšie, to zvládnu aj ako samotári. Malé mača však vždy odporúčam k inej hravej mačke/mačaťu alebo aspoň do rodiny, kde nebude počas dňa ostávať dlho samé.

Dokončíme prvé očkovania, ak boli predtým mačiatka choré a nemohli sa očkovať v 8. týždňoch. Odporučila by som opäť zozbierať od nich trus na koprológiu. Môžete od všetkých do jednej nádobky a vzorky z min. 4 dní. Teraz už sa môžu odčerviť podľa toho, čo sa v truse nájde. Podané prípravky s dátumami zapíšeme do preukazov. 


8b) nezávislosť od matky

12-týždňové mačatá
12-týždňové mačatá

Vo veku 12 týždňov 

sú už mačiatka pripravené k adopcii, ak by náhodou. Už nemusia byť s matkou. Oni ju možno stále občas cickajú, ale potrebné to pre ne už nie je a aj matke je to už pomaly na obtiaž.

Matku už nemusíme kŕmiť tým istým, ako mačatá a môžeme jej dávať už stravu pre dospelé alebo kastrované mačky. Možno ju pri kŕmení bude treba oddeliť, aby si navzájom s mačatami nejedli.

Prichádza tiež čas na 2. vakcináciu - podáva sa 3 až 4 týždne po 1. vakcinácii. 

Skompletizujeme fotky a popisy a vytvoríme inzeráty ako v časti 6a. O mačiatka zvykne byť veľký záujem, preto si o to viac dávajte pozor na záujemcov! Ja ak mám na to priestor, radšej ponúkam mačiatka až vo veku 5 mesiacov (keď je povaha jedinca zrejmejšia) a po kastrácii.

Malé mača nepatrí von na záhradu. Tiež môže ľahko vypadnúť z nezabezpečeného okna alebo balkónu, môže vykĺznuť von cez dvere. Mačiatko nie je zábavka pre deti. Vyrastie z neho plnohodnotný člen domácnosti a tak by to mali tí správni záujemci aj chápať. 

Pokiaľ je ale malé, je veľmi aktívne a hravé - môže nových majiteľov v noci budiť, vyžadovať veľa pozornosti, zhodiť nejaké veci, bude všade vyskakovať. Mača sa nedá vychovať ako šteňa. Samo sa musí dostať do veku, kedy sa upokojí a bude menej aktívne a k správnemu vývoju mu má pomôcť nový majiteľ vhodnou stravou, prostredím prispôsobeným pre chov mačky, veterinárnym dohľadom a v neposlednej rade aj správnym cat-friendly prístupom.

Nebojte sa odmietnuť nevhodného záujemcu - riaďte sa časťou 6a. Každé mačiatko si nájde ten správny domov, len to neunáhlite. Záujemca musí rátať s tým, že vo veku 5-7 mes. bude musieť investovať do kastrácie. Rovnako tak sa ubezpečte, ako a čím bude záujemca mača kŕmiť, pretože by bolo nezmyselné, aby ste mačiatko vypiplali na kvalitnej strave a v novom domove by mu dávali tie najlacnejšie konzervy zo supermarketov, ktoré by mu napr. zničili zuby alebo tráviaci trakt. 


tá istá mačka - Juno tesne po mačatách a po rekonvalescencii
tá istá mačka - Juno tesne po mačatách a po rekonvalescencii

9b) maminka a ako ďalej

Treba rátať s tým, že všetky mačiatka si naraz nenájdu domovy. Nachádzajú ich postupne. Taktiež mačacia matka - je ťažké spraviť jej inzerát, pretože po mačatách vyzerá väčšinou hrozne a jej správanie je ovplyvnené výchovou deciek.

Stalo sa mi aj to, že matka si našla domov skôr, než niektoré z vrhu mačiat a až v novom domove si riadne oddýchla.

Inzerovala som ju ako hravú (lebo vychovávala mačiatka a k tomu patria aj hry) a po príchode do nového domova taký mesiac 23 hodín denne prespala 😃 Skrátka konečne si mohla oddýchnuť bez detí.

Mala som ale aj opačný prípad - maminka sa s deťmi správala veľmi vážne a dospelácky, no akonáhle už sa o deti nemusela starať, stalo sa z nej "mačiatko" a potrebovala si dobehnúť na ulici stratené detstvo. 

Mačatá, ktoré nám ostali "na krku", občas odvážime. Keď dosiahnu viac, než 2kg, môžeme ich objednať na kastráciu. Uľahčí to hľadanie domova a je to aj prevencia proti ocikávaniu vecí, pretože to môže nastať ešte pred 1.rujou a značne nám to môže skomplikovať adopciu. Taktiež sledujeme ich vývoj a zdrav. stav a akékoľvek problémy konzultujeme s veterinárom.

Ak ešte stále máme v opatere matku s min. 1 mačaťom, môže sa stať aj to, že začnú súperiť, odháňať sa a prestanú byť kamaráti.  

5 Galaxiinych mačiat v dočaske
5 Galaxiinych mačiat v dočaske

Má to dôvod - matka už neplní funkciu matky a odrastené potomstvo sa jej stáva konkurenciou. Vonku by mača vyhnala, aby si našlo svoje teritórium. U vás musia zdieľať jedno územie a to im prekáža. Riešením by mohlo byť, že sa pokúsite pre jedného z nich nájsť inú dočasnú opateru, kým si nenájde trvalý domov. Ideálne tomu mačaťu.

Buďte trpezliví a nebojte sa - oni sa všetci napokon adoptujú 😘

trvalý aj mliečny očný zub súčasne
trvalý aj mliečny očný zub súčasne

Vo veku 5 mesiacov 

sa menia zuby z miečnych na trvalé. Môže to byť sprevádzané miernym zápalom ďasien a je to normálne. Niekedy začnú rásť trvalé zuby a mliečne ešte nevypadnú, čo je vidieť najmä na očných zuboch. Vznikne dvojzub. To sa samo spraví a nepotrebuje to žiaden zásah. Vypadnuté zuby mačka buď prehltne, alebo sa to niekde stratí. Málokedy vypadnutý mliečak nájdete.

Obdobie menenia zubov je aj čas na kastráciu, ak už mača má na to hmotnosť, čo väčšinou má.

Potom už len sledujeme správanie, neustále aktualizujeme inzeráty, pridávame nové fotky a čakáme na vhodných záujemcov.



moje skúsenosti s mačacími rodinami

Mala som dokopy zatiaľ 9 mačacích rodín v depozite (dnes je január 2025) - niektoré u seba doma, iné v domácnostiach dobrovoľníkov.

Pusinka
Pusinka

Pusinka

Porodila 5 mačiatok. Jedno som musela kriesiť (podarilo sa), jedno sa narodilo mŕtve a ani kriesenie nepomohlo. Piškótik, Koláčik, Cibuľka a Fazuľka. Všetci sa adoptovali do veku 4 mesiacov. 

Pusinku som si nechala ja.

Henriette
Henriette

Henriette

Porodila 4 mačiatka, 2 zožral kocúr, ktorý bol v blízkosti v tom jej pôvodnom prostredí. Ja som ju aj so zvyšnými 2 mačiatkami prevzala, keď mali cca 2 týždne.

Henriette žiaľ zomrela zrejme na hrudníkovú FIP, keď mali drobčeky 4 týždne. Diamond a Beryl sa volali. Adoptovali sa do spoločného domova vo veku 5 mesiacov, už po kastrácii. 

Johankin prvý pelech s mačiatkami bol v tej istej skrini, kde porodila moja Puska
Johankin prvý pelech s mačiatkami bol v tej istej skrini, kde porodila moja Puska

Johanka

Prevzala som ju so 4 mačiatkami, keď mali cca týždeň. Luciano, Fabrizzio, Giovanni a jediná baba Felicia. Adoptovali sa do 4 mesiacov veku. Johanka sa tiež adoptovala, asi v rovnakom čase, ako mačiatka.

Calista
Calista

Calista

Keď som ju prevzala aj s jej 3 mačiatkami, mali cca 3 týždne. Europa, Io a Ganymedes. Eja a Io sa adoptovali do 4 mesiacov veku, s Gaňom som si zažila 1 neúspešnú adopciu (vrátili ho) a následne sa adoptoval už kastrovaný vo veku 7 mesiacov. Mama Calista sa adoptovala ešte pred ním.

Juno dozerá, ako sa jej chlapci hrajú
Juno dozerá, ako sa jej chlapci hrajú

Juno

Táto bábika bola nájdená vonku aj s pár dňovými mačiatkami. Boli 3: Dorian, Jaffar a Soraya. Soraya bohužiaľ zomrela z neznámych príčin vo veku asi 3 týždne (dychčala, prestala sa kojiť, predtým aktívne mačiatko slablo a nejavilo záujem o okolie). Celú rodinku sme odviezli na veterinu, kde boli pozorovaní, ale rozhodlo sa o eutanázii. Pri takto malom mačiatku nie je moc možné zistiť príčinu jeho ťažkostí. Mohla to byť vrodená vada.  

Chlapci sa ale adoptovali vo veku asi 5-6 mes., už kastrovaní. Juno išla do nového domova ešte pred nimi.

Crystal

Crystal s mačiatkami
Crystal s mačiatkami

Cicušku sme vzali z absolútne nevhodného prostredia. Mala ísť na kastráciu a potom sa jej mal hľadať domov. Nuž ale netušili sme, že je až v takom vysokom štádiu gravidity, že nám porodila ešte pred zákrokom.

4 mačiatka - Jade, Ruby, Pearl a jediný chlapec Topaz. Perlička žiaľ vychladla a neprisala sa na bradavku, i napriek našej opakovanej snahe. Takže ostali 3 mačiatka. Všetci sa adoptovali ešte pred 4.mes. života a chvíľu na to aj Crystal. Jade a Ruby dokonca išli do spoločného domova.

Galaxia
Galaxia

Galaxia

Táto cica nám dala najväčšiu nádielku - 5 mačiatok a žiadne nezomrelo, boli od začiatku veľmi k svetu a životaschopné. Mamina bola nájdená už okotená a ochotný nálezca ich vzal do dočasky. Všetci v čiernej farbe. Večernica, Polárka, Castor, Pollux a Sirius.

Adoptovali sa všetci až po kastrácii, vo veku cca 5-7 mes. Galaxiu s Polluxom si nechal nálezca.

Nigella

Nigellu som mala v karančnej klietke
Nigellu som mala v karančnej klietke

Vzala som ju už okotenú s 3 mačiatkami - Vanilla, Cassia a Bergamot vo veku cca týždeň. Bola to nekontaktná mama, ktorá nechcela mať s ľuďmi nič spoločné. Po odchovaní mačiatok som ju vrátila na jej pôvodné miesto (už vykastrovanú), kde má aspoň pravidelnú stravu a úkryt, ale môže si voľne chodiť po svete.

Mačiatka sa našťastie pekne socializovali a našli si domovy okolo toho 3.mesiaca veku. Dievčatá išli dokonca spolu!

Thaleia
Thaleia

Thaleia

Túto vzornú maminku som vzala z hospodárskeho družstva s cca 3- 4 týždňovými mačiatkami. Perseus, Midas, Apollo a jediná baba Baucis. Všetci prežili, ale prekonali sme dosť silný calicivírus vo veku cca 2 mes., čo oddialilo očkovania a adopcie. 

Napokon sa samozrejme všetci adoptovali, posledný Midas, zhruba vo veku 7 mes. Baucis s Perseom išli dokonca spoločne.


...a uvidíme, aké rodinky mi ešte život prinesie 😊

Ako vidíte, smrť z rôznych príčin je u mačacích matiek a mačiatok bežná a aj ak sme spravili všetko, čo bolo v našich silách, niekedy jednoducho niekto z rodinky uhynie. Taký je život a nesmie nás to odradiť od pomoci. Aspoň vidno, aký je život mačiatok krehký a aké neprirodzené je ich prostredie vonku, v zime, špine a bez riadnej opatery a kvalitnej stravy. 

Veľmi vám fandím, ak ste prichýlili mačičky v núdzi 😉👍 Prajem Vám, aby ste s nimi mali čo najmenej starostí a aby si našli tie najlepšie domovy.

♠ ♦ ♣ ♥